کلام دلنشین


 
 مطالب
آرشیو Print RSS
 
 اتوماسیون اداری
 
 نظام پیشنهادات
 
 لینکها 
 نظر سنجی
نظر شما در مورد محتوای وب سایت؟ 


 
تاریخ : سه شنبه 15 تير 1395     |     کد : 514

یک اتفاق و چند منظر در مورد برنامه بحث برانگیز «گئجه لر» / حسین باهر

به نقل ازسایت خبری آذر قلم آذربایجان شرقی


دنبال مقصر گشتن بعد از اتفاقی که نمی‌توان زمان را به عقب برگرداند و از وقوع آن اتفاق جلوگیری کرد، فایده چندانی نداشته باشد. اما اگر این اتفاق مقصری داشته باشد، صداوسیماو مدیریت فرهنگی استان، مسئولین شورای هیات حسینی، مسئولین سازمان تبلیغات و در یک کلام تمامی مسئولین مرتبط با مسائل فرهنگی هستند و نوازنده و عاشیق در صف آخر این تقصیر قرار می‌گیرد .

آذرقلم : اتفاقی که دل دوستداران اهل بیت (ع) و دلسوزان هیات حسینی تبریز را به درد آورده است بیشتر از آنچه متوجه نوازنده جاهل و عوامل کاهل برنامه باشد، متوجه بی‌تدبیری مدیران فرهنگی استان است. ناگفته مسجل است که نفسِ عمل استفاده از آلات موسیقی و کف زدن در اشعارِ حاوی مراثی اباعبدالله الحسین، امری ناپسند است. شیعیانِ دل‌سوخته، از کف زدن و شادی در عزای حضرت سیدالشهداء، خاطرات خوبی در یاد و خاطره جمعی خود نداشته و حتی این امر، مایه داغ و حسرتی است ابدی که بهانه بسیاری از نوحه‌ها و سوگ سروده ها است. به نظر من فرد فرد جامعه- علاقمند و بی تفاوت و حتی مغرض در ناهمگونی و ناراستی استفاده از کف و موسیقی در ابیات عزا متفق‌القول هستند و من نیز . نوشته‌های بسیاری با همین مضمون در همین ساعات وقوع این مساله نوشته شده و همگی نیز بحق هستند. اما مطالبی که می‌خوانید، به نظر حقیر از مقصر دانستن نوازنده و عاشیق مهم‌تر و ریشه‌ای‌تر هستند .

۱  دنبال مقصر گشتن بعد از اتفاقی که نمی‌توان زمان را به عقب برگرداند و از وقوع آن اتفاق جلوگیری کرد، فایده چندانی نداشته باشد. اما اگر این اتفاق مقصری داشته باشد، صداوسیماو مدیریت فرهنگی استان، مسئولین شورای هیات حسینی، مسئولین سازمان تبلیغات و در یک کلام تمامی مسئولین مرتبط با مسائل فرهنگی هستند و نوازنده و عاشیق در صف آخر این تقصیر قرار می‌گیرد. عدم ارتباط معنوی با عاشیق، عدم توجه به نیازهای مالی و اجتماعی وی، عدم آموزش صمیمی و نزدیک آموزه‌ها و ادبیات دینی و خواستن در دقیقه آخر و مصرانه مضمونی که وی در چنته‌اش چیزی درباره آن ندارد، حاصلش می شود چیزی که مشاهده کرده‌اید. کاملا عیان است که کارگردان و مسئولین برنامه به اصرار از این عاشیق خواسته‌اند که حتما شعری دینی را بخواند و او بی‌اینکه شعرش را با مسئولین برنامه هماهنگ کند، تنها شعری که از کربلا به یاد داشته و احتمالا خود در مجالس عزا بی‌آلات موسیقی می‌خواند، در برنامه اجرا کرده است. عدم ارتباط مسئولین فرهنگی استان با قشر عاشیق‌ها روزی این‌چنین خود را نشان داده است .

۲  همانطور که گفتم همه از یک سو ناراحت و عصبانی وقوع این اتفاقیم و از دیگر سو بر اشتباه بودن این کار معترفیم،

آنچه که از سوی افراد گونه‌گون در ادبیات‌ و منطق‌های مختلف،‌ از ساعات اولیه پخش برنامه تابحال در این مورد نوشته شده، تقریبا بی‌سابقه است. این حجم از توجه و حساسیت اقشار مختلف مردم به مساله‌ای درمورد هیات‌های حسینی، پیش از این دیده نشده بود. شعور اجتماعی و عمومی دوستداران اهل بیت (ع) تا اندازه‌ای رشد کرده است که به جای عصبانیت بی‌دلیل، یادداشت‌هایی در گروه‌های اجتماعی منتشر می‌شود که به هر حال به جای دشنام و بد وبیراه خواسته‌اند دلایل و تبعات منفی این کار را توضیح دهند. در چنین فضایی، صداو سیما به سختی و با اکراه! به خود زحمت داد، یک عذرخواهی کوتاه بکند .

بی‌اعتنایی به کسانی که از این واقعه ناخشنودند،‌ نشان از عدم شناخت مدیران صداو سیما و در کل مدیران فرهنگی استان از بافت فرهنگی این شهر شیعی دوستدار اهل بیت (ع) دارد. شعار البته زیاد داده می‌شود و در برنامه‌های مربوط به ایام محنت و عزا، نمایش‌های نچسب زیادی هم اجرا می‌شود. اما در بزنگاه، این بی‌اعتنایی و عدم شناخت خودش را نشان می‌دهد .

۳  حال چه باید کرد؟ آیا باید عاشیق خواننده این اشعار را مجازات کرد؟ آیا باید همه آن حضار در برنامه را تنبیه کرد که اصلا متوجه اشعار خوانده شده نبودند وبی‌اعتنا کوک شده بودند برای کف زدن برای هر شعری که خوانده می شود؟ آیا کارگردان را باید اخراج کرد برای عدم هماهنگی شعری که خوانده می‌شود؟ به نظرم همه آن کارها را می‌توان کرد، ولی هیچ کدام فایده‌ای ندارند. چون با تمام ناراحتی‌ من و تمامی دوستداران اهل بیت(ع) از این اتفاق، این افراد ندانسته و ناآگاه سعی در اثبات ارادت خویش به حضرت مولا اباعبدالله را داشته‌اند. آنچه که باید مورد مواخذه قرار گیرد، مدیریت فرهنگی استان و مدیران صداو سیماست که دم خروس بی‌اطلاعی قلبی و عمیق‌شان از مواریث فرهنگی این سرزمین، این چنین در مواقع خطیر خودش را رسوا و عیان می‌سازد .یاسین موثقی
 
 لینکها